Dużo prawdy jest w rzymskiej paremii – discordias solet parere communio (współwłasność zazwyczaj rodzi spory), jak też w znanym powiedzeniu „powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki”, którego źródłem jest bajka Jana Brzechwy pt. „Lis i jaskółka”. Współwłasność jest bowiem takim…
W razie cesji wierzytelności (w tym objętych tytułem wykonawczym) na nabywcę przechodzi ogół uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi, wszystkie właściwości, przywileje i braki, a więc ustawodawca zakłada identyczność wierzytelności cesjonariusza z wierzytelnością cedenta. W przypadku wierzytelności objętej bankowym tytułem wykonawczym sytuacja…
Umorzenie to czynność polegająca na unicestwieniu przez spółkę części własnych praw udziałowych. Podstawowym warunkiem umorzenia udziału jest odpowiednie postanowienie umowy spółki, przewidujące możliwość umorzenia udziałów. Jednakże dopóki spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje w fazie spółki w organizacji, dopóty umorzenie udziałów…
Coraz częstszą praktyką stosowaną przez organy egzekucyjne tak i w egzekucji cywilnej, jak też w egzekucji administracyjnej jest zajmowanie na podstawie tytułu wykonawczego wierzytelności z rachunku wspólnego spółki cywilnej za długi jednego ze wspólników. Rzekomą podstawą do takiego działania jest…